Saturday

NEP Telephone Day

Tickets – 12 and over $6.00, 11 & under free

6-8:00 am Horse Pull weigh in
8:00 am Gates open for admission –
8:30 am Open Horse Show – Horse Arena
9:00 am Horse Pulling Contest – Main Arena
9:45 am Turkey Calling Contest – Shade Pavilion
      Sponsored by: Cosmello’s U-Pull It
10:00 am 4-H & Exhibit Buildings Open to the Public
10:00 am 4-H Livestock Sale – Cattle Arena
10:00 am Chainsaw Carving Demonstration by Kevin Treat
      Sponsored by: Chief Oil & Gas
11:00 am Show-Me Swine Racers – Racing Pigs
      Sponsored by: Visions FCU
12:00 Noon Dining Hall Opens – United Fire Company, Montrose PA
12:00 Noon Chainsaw Carving Demonstration by Kevin Treat
      Sponsored by: Chief Oil & Gas
12:30 pm Victoria’s Circus – North Arena
      Sponsored by: Southwestern Energy
1:00 pm Lenoxville Band – Shade Pavilion
      Sponsored by: NEP Telephone Company
1:00 pm Master Gardeners of Susquehanna County – Rain/Storm Water Solutions
      Master Gardener Building
1:30 pm Glass Blowing Demonstration
2:00 pm Show-Me Swine Racers – Racing Pigs
      Sponsored by: Visions FCU
2:30 pm Brady Goldsmith – Shade Pavilion
2:30 pm Glass Blowing Demonstration
3:00 pm Victoria’s Circus – North Arena
      Sponsored by: Southwestern Energy
3:00 pm Chainsaw Carving Demonstration by Kevin Treat
      Sponsored by: Chief Oil & Gas
3:30 pm Glass Blowing Demonstration
4:00 pm Master Gardeners of Susquehanna County – Edible Flowers
      Master Gardener Building
4:00 pm Chainsaw Carving and Glass Sculpture Auction
      Sponsored by: Chief Oil & Gas
4:30 pm Lenoxville Band – Shade Pavilion
      Sponsored by: NEP Telephone Company
4:30 pm Show-Me Swine Racers – Racing Pigs – South Arena
      Sponsored by: Visions FCU
5:00 pm Glass Blowing Demonstration
5:30 pm Victoria’s Circus – North Arena
      Sponsored by: Southwestern Energy
6:00 pm Master Gardeners of Susquehanna County – Companion Planting Ideas,
      Fact or Fiction?    Master Gardener Building
6:00 pm Peoples Security Bank & Trust – The Grand Cash Roundup – Cattle Arena
6:00 pm Glass Blowing Demonstration
7:00 pm Show-Me Swine Racers- Racing Pigs – South Arena
      Sponsored by: Visions FCU
7:30 pm Victoria’s Circus – North Arena
      Sponsored by: Southwestern Energy
7:30 pm $$ Jackpot $$ Demolition Derby – Main Arena
      Trophies Sponsored by: Molenko’s Paint Shop & Signgraphics
7:45 pm Infinity – Shade Pavilion